کوین‌ مارکت کپ بخش جدیدی برای شفاف‌سازی اطلاعات صرافی‌ها راه‌اندازی کرد

ابزار جدیدی در وب سایت CoinMarketCap راه‌اندازی شد که هدف آن شفاف‌سازی جزئیات مالی صرافی‌های به صورت روزانه است.

استفاده از مکانیسم POR

با استفاده از این ابزار، اثبات ذخایر صرافی‌های صنعت کریپتو برای شفافیت مورد بررسی قرار می‌گیرد. نقدینگی آن‌ها در هر لحظه بررسی می‌شود. این ابزار همچنین اطلاعات کل دارایی‌های شرکت، آدرس‌های کیف پول عمومی مرتبط، موجودی‌ آن‌ها و ارزش کیف‌ها را ردیابی می‌کند و به اطلاع عموم می‌رساند.

براساس بیانه‌ای کوین مارکت کپ، ردیاب‌های POR باید داده‌های خود را هر پنج دقیقه به روزرسانی کنند.

بایننس به عنوان اولین صرافی که حدود 65 میلیارد دلار در آدرس‌های مختلف کیف پول دارایی دارد در این بخش ثبت شد. صرافی‌های دیگری که داده‌های POR آن در حال حاضر در سایت کوین‌مارکت‌کپ وجود دارند به شرح زیر هستند:

  • KuCoin
  • Bitfinex
  • OKX
  • Bybit
  • Crypto.com
  • Huobi

مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران بایننس، آخرین توسعه سایت ‌کوین‌مارکت‌کپ را بازنشر کرد. برخی از اعضای جامعه کریپتو از این ویژگی جدید به عنوان ابزار برای افزایش شفافیت یاد کردند.

پس از ادامه بحران نقدینگی ‌ FTX و ورشکستگی این صرافی، مدیرعامل بایننس متعهد شد اثبات ذخایر را ارائه دهد.

Financial reserves binance
ذخایر صرافی بایننس در 3 آذر1401

سقوط ‌FTX و نیاز به اثبات ذخایر

میلیاردها دلار از سرمایه‌ FTX در هفته گذشته ناپدید شد و سرمایه‌گذاران شاهد ورشکستگی این صرافی بودند.

برخی از مخالفان سام بنکمن فرید را مورد انتقاد قرار می‌دهند و ادعا می‌کنند که در میان طوفان آتش و پس از آن، نگهبان قابل اعتمادی برای دارایی‌ها کاربران نبوده است.

منتقدین به دنبال راه‌حلی برای جلوگیری از ایجاد دوباره این مشکل بودند. آن‌ها اثبات ذخایر یا POR را راه‌حل مناسب برای این موضوع می‌دانند. اینکه کاربران بدانند هر صرافی چه تعداد از هر توکن وجود دارد راهی برای شفاف‌سازی فعالیت‌های صرافی‌ها است. اگر اثبات ذخایر در FTX وجود داشت، ممکن بود مانع انتفال نادرست وجوه مشتریان به شرکت Alameda Research شود.

با مراجعه به صفحه اخبار سقوط FTX می‌توانید آخرین خبرها پیرامون سقوط این صرافی و اثرات آن بر بازار ارزهای دیجیتال را پیگیری کنید.

PoR یا اثبات ذخایر چیست؟

اثبات ذخایر یا PoR یک روش حسابرسی است. معمولا برای اثبات وجود دارایی‌های مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گذشته توسط صادرکنندگان استیبل کوین مانند Paxos برای نشان دادن اینکه دارایی‌هایشان به اندازه کافی پشتوانه دارند استفاده می‌گردید. همچنین صرافی BitMEX برای اینکه نشان دهد سپرده‌های مشتری با دارایی‌های تحت قیومت مطابقت صرافیش مطابقت دارد، از این ابزار استفاده می‌کرد.

سرگئی نظروف، کارشناس کریپتو توضیح می‌دهد:

اگر ترازنامه شفاف‌تر بود، حل مسئله بسیار آسان بود. ما در حال حاضر استیبل کوین‌های متعدد، توکن و موسسات مالی مختلف را داریم که ترازنامه‌های آن‌ها را از طریق اثبات ذخایر تایید می‌کنیم.

POR به کاربران این امکان را می‌دهد وجوه کیف پول‌های صرافی‌ها را در هر لحظه ردیابی کنند و آن‌ها را مطابقت دهند.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.